Hagyomány és megújulás a szláv népek történelmében, kultúrájában VIII.

SZLÁV TÖRTÉNETI ÉS FILOLÓGIAI TÁRSASÁG

Tudományos Felolvasóülés

  1. június 22–23.

Vas Megyei TIT, Szombathely, Kőszegi u. 2. II. emelet

 

Hagyomány és megújulás a szláv népek történelmében, kultúrájában VIII.

Történelmi és irodalmi arcképek

 

Június 22. péntek

10:00–10:10 A felolvasóülés megnyitása: Szabó Tünde

 

A kérdéseket, hozzászólásokat moderálja: Schiller Erzsébet

10:10–10:30 Dukkon Ágnes: Egy korai pánszláv tudós-misszionárius-gondolkodó,

Juraj Križanić (1618–1683) eszméinek újjáéledése a XIX. század második felének orosz kultúrájában

10:30–10:50 Nagy István: „Ó, mennyire nem értettél te semmit, történész!” Mentalitástörténet, viselkedésmódok, mikrotörténetírás

(Marina Cvetajeva: Ház az öreg Pimennél)  

10:50–11:10 Cs. Varga István: Számvetés Jeszenyin-ügyben

11:10–11:30 Kalafatics Zsuzsanna: A. Blok portréja A. Remizov műveiben, avagy az esztétikai tapasztalat személyessége a remizovi nekrológokban

11:30–11:50 Kalavszky Zsófia: Puskin a „Majszkoje utro” kommunában

11:50–12:10 V. Gilbert Edit: Jakov Oszeckij élet(levél)regénye

 

12:30–13:45 EBÉD (Minden előadót szeretettel várunk egy szerény ebédre a Pannónia Étterembe) 14:15–14:50 KÖZGYŰLÉS

 

Délutáni szekciók: 1-es szekció (nagyelőadó)  

A kérdéseket, hozzászólásokat moderálja: Gyimesi Zsuzsanna

15:00–15:20 Ágoston Magdolna: III. Iván és Mátyás király kapcsolatának tényleges háttere

15:20–15:40 Dinnyés Patrik: Cirill betűs könyvek Eszterházy Károly egri püspök könyvtárában

15:40–16:00 Varga Beáta: Két 19. századi történelmi portré Bogdan Hmelnyickijről,

  1. I. Kosztomarov és P. A. Kulis ábrázolásában

16:00–16:20 Huszár Mihály: Egy keleti birodalom megismerése.

Donald Mackenzie Wallace skót utazó oroszországi évei

16:20–17:00 KÁVÉSZÜNET

17:00–17:20 Bebesi György: Egy ügynök-pap a munkásság élén. Grigorij Gapon élete és tragédiája

17:20–17:40 Bene Krisztián: A fehérorosz emigráció és a Francia Idegenlégió kapcsolata egyes kiemelkedő életutak tükrében

17:40–18:00 Wolosz Róbert: Sztálin haláláról a lengyel irodalomban

 

2-es szekció (kisterem)

A kérdéseket, hozzászólásokat moderálja: Kalafatics Zsuzsanna

15:00–15:20 Szaniszló Orsolya: Darja Nyikolajevna Szaltikova (1730–1801)

15:20–15:40 Bali Farkas Péter: Anyaportré a Bűn és bűnhődésben

15:40–16:00 Mészáros Zsófia: „Magam is öreg ’nyecsajevista’ vagyok…”

Szergej Nyecsajev és a nyecsajevisták alakja F. M. Dosztojevszkij Ördögök című regényében

16:00–16:20 Al-Kholy Krisztián: A „feljegyzések” mint a napló műfajváltozata az orosz irodalomban

16:20–17:00 KÁVÉSZÜNET

17:00–17:20 Juracsek Kata: A mindennapiság poétikája Csehov prózájában

17:20–17:40 Pruszakova Natália: Образ Тэффи

17:40–18:00 Tóthová Laura: L. Petrusevszkaja meséi

 

18:00–18:45 KÖNYVBEMUTATÓ (nagyelőadó)

Moderátor: Szili Sándor

Kalafatics Zsuzsa, Schiller Erzsébet, Nagy István, Dukkon Ágnes, Wolosz Róbert, Gyimesi Zsuzsanna, Bebesi György

19:00 KÖZÖS BOROZÁS (fakultatív)

 

Június 23. szombat

A kérdéseket, hozzászólásokat moderálja: Bebesi György

9:00–9:20 Bodnár Erzsébet A diplomata cár, I. Sándor (1801–1825)

9:20–9:40 Szili Sándor: A történetírás és a történettudomány határán: Gerhard Friedrich Müller tevékenysége Oroszországban

9:40–10:00 Gyimesi Zsuzsanna: Osztap Bender figurájának lehetséges történelmi előképei

10:00–10:20 Mezősi Miklós: Dionysos, Jézus és az eleusisi misztériumok. Kalandozások a modern antropológia forrásvidékén: Dosztojevszkij mottói és J. G. Frazer összehasonlító vallástudománya

 

10:20–11:00 KÁVÉSZÜNET

 

A kérdéseket, hozzászólásokat moderálja: Kalavszky Zsófia

11:00–11:20 Ölbei Lívia: Jeles András és F. M. Dosztojevszkij

11:20–11:40 Komjáti Diána: Arckép és ikon Csehov Menyasszony című elbeszélésében

11:40–12:00 Schiller Erzsébet: Thomas Mann Csehov-portréja

12:00–12:20 Szabó Tünde: Az Ulickaja-regények főhősei

 

12:30–13:00 Villányi Eszter, Farkas Erzsébet: M. Glinka, az orosz zenei stílus megteremtője

énekel: Farkas Erzsébet

13:00 A felolvasóülés bezárása: Szabó Tünde